Belgium végleg leállítja a Doel 1 atomerőművet
Belgium legrégebbi atomerőművi blokkját, a Doel 1-et pénteken hivatalosan is lekapcsolják a hálózatról – jelentette be az Engie Electrabel energiaipari vállalat. A 50 éve működő reaktor fokozatos leállítása már a hónap elején megkezdődött, péntek este pedig végleg leválasztják a nagyfeszültségű hálózatról.
Hosszú folyamat a leszerelés és az újrafelhasználás
A reaktor kikapcsolását követően a szakemberek szabályozott módon kezdik meg a hűtési folyamatot, és fokozatosan csökkentik a nyomást az elsődleges hűtőkörben. Ez az eljárás körülbelül öt évig tart, majd megkezdődik az üzemanyag-mentesítés.
A kiemelt fűtőelemeket biztonságos tárolókba helyezik, ahol évekig víz alatt hűtik őket. Az erőmű teljes leszerelése és lebontása várhatóan további tíz évet vesz igénybe. Bár a helyszín ipari célokra újrahasznosítható lenne, az ott tárolt nukleáris hulladék jelentősen korlátozza a terület felhasználási lehetőségeit.
Belgium atomenergia-politikája: fokozatos kivezetés vagy hosszabbítás?
Belgium az 1960-as évek végén döntött az atomenergia bevezetéséről, hogy kielégítse az egyre növekvő energiaigényt. Az ország hét reaktort épített, négyet Doelben, hármat Tihange-ban. Doel 1 és Doel 2 építését 1968-ban rendelték meg, majd 1975-ben állították üzembe őket. A két reaktor közös irányítóteremmel és biztonsági rendszerrel rendelkezik, ezért gyakran „sziámi ikrekként” emlegetik őket.
A Doel 1 a harmadik belga atomerőművi blokk, amelyet véglegesen lekapcsolnak, Doel 3-at 2022-ben, Tihange 2-t pedig 2023-ban állították le. Az atomenergia fokozatos kivezetésének tervével Belgium 2025-re az összes reaktorát bezárná, azonban a kormány fontolgatja Doel 4 és Tihange 3 további tízéves üzemidő-hosszabbítását.
Vitatott döntések és biztonsági aggályok
A környezetvédelmi szervezetek élesen bírálták a belga kormány nukleáris politikáját, különösen azt a tervet, amely szerint eltörölnék az atomenergia-kivezetési törvényt és két reaktor működését meghosszabbítanák. Bár a belga kormány támogatja ezt a hosszabbítást, az Európai Unió még nem hagyta jóvá.
Az Engie Electrabel azonban többször hangsúlyozta, hogy ezeknek a reaktoroknak a további üzemeltetése már nem felel meg a modern biztonsági előírásoknak, miközben új atomerőművek építése rendkívül költséges lenne.
A Doel 1 leállítása egy újabb lépés Belgium nukleáris energiától való eltávolodásában, miközben az ország energiaellátásának jövője továbbra is viták tárgyát képezi.