Patthelyzetben a szlovák kormány: Fico a koalíciós tárgyalások sikerében bízik
Robert Fico szlovák miniszterelnök ultimátuma lejárt, de a koalíciós tárgyalások továbbra is folytatódnak Pozsonyban, miközben a kormányzat a stabil parlamenti többség megőrzéséért küzd. A múlt héten Fico figyelmeztette koalíciós partnereit, hogy ha február 17-ig nem sikerül megoldást találni a politikai válságra, saját kezébe veszi a kormány átalakítását. Tomáš Taraba, az SNS környezetvédelmi minisztere hozzátette, hogy sikertelenség esetén Fico már idén júniusban előrehozott választásokat is kezdeményezhet.
A hétfői tárgyalások ellenére továbbra sem egyértelmű a kormánykoalíció jövője. Fico személyesen egyeztetett Peter Pellegrini államfővel, ám a találkozó részleteiről sem az elnöki hivatal, sem a kormányfő hivatala nem adott ki hivatalos információt.
Várható döntés a koalíciós tárgyalások sorsáról
A Smer-SD képviselői szerint a tárgyalások eredményét várhatóan szerdán jelentik be. Eközben Fico koalíciós partnerei, Matúš Šutaj Eštok (Hlas) és Andrej Danko (SNS) kinyilvánították elkötelezettségüket a kormány stabilitása mellett. A Hlas mindent megtenne a koalíció fennmaradásáért, míg az SNS közleményében hangsúlyozta, hogy a kompromisszumkészség elengedhetetlen a további együttműködéshez.
A szélsőjobboldali SNS három minisztert delegált a jelenlegi tárgyalások során, ám Martina Šimkovičová kulturális miniszter és Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter leváltásáról a parlamentben rendkívüli üléseket tartanak. A szavazások azonban alacsony részvétel miatt valószínűleg nem lesznek érvényesek.
Bizalmatlansági indítvány és növekvő ellenzéki nyomás
A szlovák ellenzék még januárban bizalmatlansági indítványt nyújtott be Fico kormányával szemben, főként az ország külpolitikai irányvonala, a gazdasági helyzet és a kormány működésképtelensége miatt. A parlamenti szavazások azonban eddig obstrukció miatt elmaradtak.
Fico továbbra is határozottan elutasítja az ellenzéki vádakat, és az elmúlt időszakban államcsínnyel vádolta meg politikai ellenfeleit, azt állítva, hogy „külföldi és belföldi erők” puccsot készítenek elő. Az ellenzék ezeket az állításokat összeesküvés-elméleteknek minősítette.
Előrehozott választások lehetősége
Megalakulásakor a negyedik Fico-kormány a legkisebb parlamenti többséggel (79 mandátummal) kezdte meg működését, miközben az előrehozott választások kiírásához 90 szavazatra lenne szükség. Bár Fico szeretné, ha kormánya 2027-ig kitartana, pártja már készül az esetleges előrehozott választásokra.
Fico kormányának politikája – különösen az oroszbarát álláspontja – országszerte tiltakozásokat váltott ki. Az elmúlt hónapokban számos demonstráció zajlott, amelyeken a tüntetők a miniszterelnök lemondását követelték. A következő napokban eldőlhet, hogy a koalíció képes lesz-e megőrizni stabilitását, vagy Szlovákia politikai jövője egy újabb választás felé halad.