A brutalizmus ikonikus építészei, akik inspirálták az Oscar-jelölt filmet
Az Oscar-díjra jelölt „A brutalista” nem egy konkrét építész életrajzi filmje, hanem több valós személy élettörténetéből merít ihletet. A film főhőse, Tóth László, egy fiktív magyar származású építész, akinek karakterét a brutalizmus meghatározó alakjai ihlették.
A brutalizmus: a funkcionalitás és nyers beton esztétikája
A brutalizmus a háború utáni modernizmus egyik legmegosztóbb építészeti irányzata volt, amely a nyers betont, acélt és monumentális formákat alkalmazta. Egyesek ridegnek és barátságtalannak tartották, míg mások a 20. század egyik legkarakteresebb építészeti stílusának tekintették.
Az igazi brutalista építészek
🔹 Marcel Breuer – Magyar származású modernista építész, akinek munkásságát a monumentalitás és az innovatív szerkezeti megoldások jellemezték. Legismertebb művei közé tartozik a New York-i Breuer Building, a párizsi UNESCO-épület bejárata, valamint a Szent János-apátság harangtornya Minnesota államban.
🔹 Goldfinger Ernő – A brutalizmus egyik legismertebb képviselője, akinek munkái közé tartozik a londoni Balfron Tower és Trellick Tower. Ian Fleming annyira megdöbbent építészeti stílusán, hogy róla nevezte el egyik leghíresebb James Bond-gonoszát, Goldfingert.
🔹 Louis I. Kahn – Észtországból emigrált amerikai építész, akinek ikonikus brutalista épületei közé tartozik a Kimbell Művészeti Múzeum és az Indian Institute of Management.
🔹 Walter Gropius – A Bauhaus alapítója, aki jelentős hatást gyakorolt a brutalizmusra is. A náci rezsim üldözése elől az Egyesült Államokba menekült, akárcsak a film fiktív főhőse.
A brutalizmus hatása ma
A brutalista építészet iránti érdeklődés napjainkban is élénk: kortárs építészek, mint Guillermo Sevillano és Elena Orte, továbbviszik az irányzat filozófiáját, miközben újragondolják annak formanyelvét.
Bár a brutalizmus mindig is megosztó stílus maradt, hatása vitathatatlan – és most egy Oscar-esélyes film révén újra reflektorfénybe került.