A távmunka helyzete Európában: a legrugalmasabbak és a legszigorúbb országok
A hibrid munkavégzés továbbra is elterjedt Európában, annak ellenére, hogy a teljesen otthonról dolgozók aránya folyamatosan csökken. Egyre több vállalat, köztük a JPMorgan, az Amazon és a Goldman Sachs, szigorúbb visszatérési szabályokat vezet be, és heti öt napos irodai jelenlétet követel meg alkalmazottaitól a termelékenység és a munkakultúra fenntartása érdekében.
Bár a kizárólag otthonról dolgozók aránya 2022 és 2024 között 24%-ról 14%-ra csökkent, a hibrid munkavégzés továbbra is dominál. Az Eurofound legfrissebb kutatása szerint az EU-s munkavállalók 44%-a dolgozik legalább részben otthonról, míg a kizárólag munkahelyi jelenlétet igénylő állások aránya 41%-ra nőtt.
Hollandiában és Írországban a legkedvezőbb a helyzet
Az otthoni munkavégzés lehetősége jelentősen eltér az egyes európai országok között. Hollandiában, Írországban, Finnországban és Németországban a munkavállalók több mint 70%-ának engedélyezett a részleges vagy teljes távmunka.
Ezzel szemben Ciprus, Görögország, Horvátország, Portugália és Olaszország a legkevésbé rugalmas országok közé tartozik, ahol az alkalmazottak többsége egyáltalán nem dolgozik otthonról.
Távmunka az Egyesült Királyságban
Bár az Egyesült Királyság nem szerepel az Eurofound felmérésében, egy 2024 végén készült kormányzati kutatás szerint a brit felnőttek 41%-a legalább időnként otthonról dolgozik. A legmagasabb arányt a 30–49 évesek körében figyelték meg (56%), míg a legalacsonyabb arány a 70 év felettiek körében volt (14%). A nemek között nincs jelentős eltérés: a férfiak 42%-a, a nők 40%-a végez távmunkát.
A férfiak nagyobb valószínűséggel dolgoznak otthonról
Szinte minden uniós országban a férfiak nagyobb arányban végeznek távmunkát, mint a nők. Cipruson a legalacsonyabb ez az arány (férfiak: 25%, nők: 22%), míg Hollandiában a legmagasabb (férfiak: 83%, nők: 72%).
A munkavállalók többsége szeretné megőrizni a távmunka lehetőségét
Az uniós munkavállalók 74%-a legalább havonta néhány alkalommal szívesen dolgozna távolról. A megkérdezettek 31%-a hetente többször, 24%-a naponta végezne otthoni munkát, míg 18% teljes mértékben elutasítja a távmunkát.
A kutatás megállapította, hogy a kizárólag otthonról végzett munkára való igény növekedett a világjárvány óta: 2020-ban még csak 13% preferálta ezt a lehetőséget, 2024-re azonban ez az arány 24%-ra emelkedett.